"Polonika" to Stowarzyszenie którego celem jest promocja kultury polskiej w Europie.

Maciej Kot malował w paryskim szpitalu Robert Debré

Od 8 do 12 grudnia Stowarzyszenie Polonika gościło w Paryżu polskiego artystę Macieja Kota. Malował on w największym szpitalu dziecięcym we Francji, paryskim szpitalu imienia Roberta Debré znajdującym się tuż obok Porte de Lillas. Już można podziwiać jego malowidła w sześciu oddziałach szpitala, szpital jest otwarty dla wszystkich.

Maciej Kot malował m.in. na oddziale gdzie przyjmowani są dawcy krwi: Etablissement Français du Sang - Site de Robert Debré.

Już teraz można odwiedzić ten oddział, oglądnąć malowidła a przy okazji oddać krew, zajmuje to tylko 7 minut a może uratować dziecku zycie. Naszą akcją chcieliśmy uświadomić ze nie musimy być w naszym kraju aby robić coś dobrego dla innych. W okresie świątecznym możemy podzielić się z kimś tym co każdy z nas ma i co dla innych może być darem życia.

W regionie paryskim codziennie potrzeba około 1500 dawców krwi a jeden dawca może uratować nawet kilkoro dzieci.

 

Cieszymy się bardzo ze jesteśmy inicjatorami tak wspaniałej akcji. Okazuje się ze pomysł kolorowych szpitali dziecięcych podoba się nie tylko najmłodszym lecz również pracownikom francuskiego szpitala.

Dorośli oraz mali pacjenci przychodzą oglądać malowidła Macieja Kota, które wszystkim bardzo przypadły do gustu. Maciej Kot malował również na oddziale stomatologii oraz chirurgii czyli tam gdzie dzieci szczególnie potrzebują miłego otoczenia zmniejszającego napięcie i stres.

Być może polski artysta zapoczątkuje we Francji mode na malowanie na ścianach szpitalnych korytarzy.

Zapraszamy do zapoznania się z działalnością Macieja Kota dzięki jego stronie internetowej www.maciejkot.pl

Etablissement Français du Sang znajduje się w punkcie żółtym szpitala Robert Debré na poziomie -2. Informacja dla dawców krwi pod numerem 01 40 03 24 48.

 

Pochodzący ze Śląska artysta-malarz Maciej Kot pomalował w Polsce ponad 90 ścian oddziałów dziecięcych szpitali. 

Niezwykłe postacie, jakie tworzy, są zawsze uśmiechnięte i kolorowe. Bajkowy świat Macieja Kota daje dzieciom radość i pozwala na chwilę zapomnieć o chorobie-przyznają rodzice. Jego wielkie serce sprawia iz znajduje sie od dawna w czołówce najbardziej lubianych, znanych ludzi w Polsce.