"Polonika" to Stowarzyszenie którego celem jest promocja kultury polskiej w Europie.

Od 01 lipca 2008 roku otwarto francuski rynek pracy dla emigrantów z kilku krajów wschodniej Europy, rowniez z Polski. Wydawałoby się wiec ze jedyna bariera do uzyskania pracy we Francji moze byc nieznajomosc języka lub brak kwalifikacji. Jak naprawdę wygląda tu poszukiwanie pracy przekonało się juz wielu Polaków zyjacych we Francji i czekajacych z niecierpliwoscia na mozliwosc zalegalizowania swego pobytu oraz znalezienia legalnej pracy. Liczne oferty pracy w Paryzu niestety nie gwarantuja szybkiego znalezienia legalnego zatrudnienia na odpowiednich warunkach.

Okazuje się ze znalezienie pracy zalezy w dużym stopniu od sektora w jakim jej poszukujemy. Najszybciej mozna uzyskac prace w budownictwie (we Francji panuje ciagly brak kompetentnych pracowników w tym sektorze), gastronomii oraz w hotelarstwie. Ofert pracy nie brakuje rowniez w innych branzach aczkolwiek często bariera jest niewystarczajaca znajomosc pisowni (gramatyka języka francuskiego nalezy do jednych z bardziej skomplikowanych). 

Nalezy rowniez wspomnieć iz proponowane wynagrodzenia zazwyczaj odbiegają od  oczekiwań.  Często proponowane jest wynagrodzenie SMIC (salaire minimum interprofessionnel de croissance) czyli wynagrodzenie minimalne akceptowane przez prawo. Wynosi ono 8,71 €  za godzinę, pracując 35 godzin tygodniowo mozna wiec zarobic 1321,02 € brutto, po odliczeniu podatku pozostanie okolo 1000 €. 

Biorąc pod uwagę wysokie ceny utrzymania we Francji (głownie w regionie paryskim gdzie ceny samego wynajmu wiekszych mieszkań często przekraczaja 1000 €), jest duzo trudniej zainstalowac się w Paryżu niz np w Londynie. 

Metod poszukiwania oferty pracy we Francji jest wiele. Najprostszym i najszybszym sposobem znalezienia pracy jest udanie się do agencji ANPE (adresy  agencji na stronie www.anpe.fr) , nalezy zlozyc tam swoje CV i czekac na oferty pracy. 
Mozna rowniez probowac szukac ogloszen w internecie, wybrać się na paryskie targi pracy lub nawet osobiście pukac do drzwi firm francuskich i pytac czy nie potrzebują pracownika. Uwaga! W każdym przypadku  koniecznie nalezy przedstawić  Curriculum Vitae czyli życiorys. Liczne oferty pracy w Paryzu proponuja tutejsze agencje Interim, np. Kelly, Manpower czy Adecco.

Pozostaje nam zyczyc Państwu powodzenia i zaproponowac zamieszczenie darmowego ogłoszenia w  rubryce "szukam pracy" internetowych ogloszen Poloniki.