"Polonika" to Stowarzyszenie którego celem jest promocja kultury polskiej w Europie.

Paryż  - stolica i największa aglomeracja miejska Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju, a także Europy. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez miliony turystów.

 

W granicach administracyjnych Paryża zamieszkuje ponad 2 mln osób (wg spisu ludności z 1999 było to 2 147 857), ale w całym zespole miejskim już ponad 11 mln (w 1999 paryskie aire urbaine zamieszkiwało 11 174 743 osób). Stanowi tym samym największą aglomerację miejską Unii Europejskiej).


Paryż, który stanowi osobny departament o numerze 75, jest jednocześnie stolicą regionu administracyjnego Île-de-France. Oprócz departamentu paryskiego w jego skład wchodzą departamenty: Essonne (91), Hauts-de-Seine (92), Seine-Saint-Denis (93), Seine-et-Marne (77), Val-de-Marne (94), Val-d'Oise (95) oraz Yvelines (78).

 

Miasto ma układ koncentryczny z rozchodzącymi się gwiaździście bulwarami. Jego oś stanowi wcięta dolina Sekwany, która dzieli Paryż na dwie części: prawobrzeżną (północną) Rive Droite oraz lewobrzeżną (południową)
 

Mapa metra i kolei podmiejskiej RER

Duza mapa metra paryskiego w pdf do wydruku

Plan Paryża

plan de paris