"Polonika" to Stowarzyszenie którego celem jest promocja kultury polskiej w Europie.

Znalezienie mieszkania we Francji nie jest latwe nawet dla rodowitego Francuza, zwlaszcza w duzych aglomeracjach.

Koszt wynajęcia mieszkania zależy od miejscowości, w której chcesz to zrobić, w Paryżu i innych większych miastach będzie on wyższy. Znalezienie mieszkania możliwe jest poprzez ogłoszenia zamieszczane w gazetach. 

Aby wynająć mieszkanie w sektorze prywatnym należy zawrzeć z właścicielem (lub jego reprezentantem - l'agent immobilier) umowę najmu (un "bail"). 

Osoby nie mówiące po francusku będą mieć spore trudności z wynajęciem mieszkania na dłuższy okres. W żadnym wypadku nie wolno podpisywać jakichkolwiek dokumentów, zanim nie przejrzy ich ktoś biegły we francuskim żargonie prawniczym. 

Poszukiwanie mieszkania.
Jeśli nie pomogą osobiste znajomości, można spróbować poszukiwań za pośrednictwem drobnych ogłoszeń (petites annonces) w prasie lokalnej. Studenci powinni udać się do biura CROUS przy najbliższym uniwersytecie. Biura pośrednictwa nieruchomościami są bardzo zbiurokratyzowane, a naliczana tam marża może być równa miesięcznej opłacie za wynajęcie. Dodatkowo aby wynajac mieszkanie za pomoca agencji nalezy miec stala prace a wynagrodzenie musi wynosic 2-3 razy wieksza sume niz cena za wynajecie mieszkania.

Popyt na mieszkania jest niekiedy bardzo duży, zwłaszcza we wrześniu i październiku, kiedy mnóstwo studentów rozgląda się za jakimś lokum. Niemniej o każdej porze roku szukanie odpowiedniego miejsca sprowadza się w zasadzie do zatelefonowania pod dany numer zaraz po ukazaniu się ogłoszenia prasowego. 


Warto wiedzieć :!: 
Info dla studentow i nie tylko 
We Francji istnieje możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego w postaci comiesięcznej dopłaty do czynszu. O ten rodzaj pomocy mogą ubiegać się studenci wszystkich narodowości. Wysokość dopłat zależy od dochodów studenta oraz kosztów mieszkania. Więcej na ten temat: Dodatek mieszkaniowy oraz APL (l’Aide Personnalisée au Logement). Pomoc ta jest przyznawana przez francuską Kasę Zasiłków Rodzinnych (CAF). 

Mieszkać w akademiku... 

Domy studenckie oferują tańsze mieszkania (od 120 do 300 euro miesięcznie). Administrowane przez CROUSy (Regionalne Ośrodki Pomocy Uniwersyteckiej i Szkolnej ), akademiki są przyznawane na podstawie kryteriów socjalnych. Pierwszeństwo mają tu stypendyści rządu francuskiego. Student, który nie jest stypendystą ma niewielkie szanse, aby dostać miejsce w paryskim akademiku (w Paryżu, na 2000 miejsc w akademikach przypada ok. 30000 studentów). 

Sektor prywatny 

Cena miesięcznego czynszu wynosi ok. 15 euro/ m2 w Paryżu i ok. 7 euro/ m2 poza stolicą. We Francji powstaje też coraz więcej prywatnych domów studenckich, które oferują studentom umeblowane i wyposażone mieszkania typu studio. Cena za miejsce w takim akademiku wynosi od 460 do 700 euro, a w Paryżu - od 550 do 700 euro miesięcznie. 

Przed zawarciem umowy najmu często trzeba wykazać swoją wypłacalność (dysponować kwotą równą wysokości 3 czynszów) i wpłacić kaucję, która z reguły wynosi równowartość 2 czynszów. 

Mieszkania w sektorze prywatnym można szukać za pośrednictwem agencji nieruchomości lub bezpośrednio, poprzez ogłoszenia w prasie i w internecie. 

W niektórych przypadkach uczelnie oraz CROUSy dysponują informacjami na temat mieszkań do wynajęcia studentom.

Oferty wynajmu mieszkan w Paryzu znajduja sie na stronie http://ogloszenia.polonika.fr/